Talenty v našem životě

 

Zkuste zavzpomínat. Co vám řekli rodiče, když jste přinesli domů ze školy špatnou známku? Za 4 z češtiny, třeba. Nehodnoťme dnes tresty, anebo naopak benevolenci rodičů, pojďme se zamyslet nad tím co následovalo. Jestli se nepletu, tak to většinou bylo povzbuzení vás samotných, abyste zamakali a tu špatnou známku si opravili. Je to jasné není nad tím nic špatného, i naše děti vychováváme stejně, protože jim musíme dát určitý „standard“, aby byli společnosti co platní. Nicméně to co si sebou neseme dále do života je jistá zpráva :

 

“Makej na tom v čem NEJSI dobrý. Srovnej to aspoň na průměr!!“

 

Vzpomínáte na to úsilí, které jste museli vynaložit na to, abyste si opravili známku v předmětu, ve kterém prostě nejste dobří?!

 

Pojďme se teď na chvíli zamyslet. Co kdyby??... jsme tu stejnou energii zkusili zainvestovat do oblastí v našem životě, ve kterých už JSME dobří nebo dokonce vynikáme. Vím, že je to těžké, protože nám všichni říkají, že tomu už energii věnovat nemusíme, protože to nám přeci jde.

Ale co kdybychom se chtěli v té dané oblasti stále zlepšovat!? Asi by nás to bavilo více, nemyslíte? Asi bychom rychleji zažívali zlepšení a posuny by byly poměrně rychlé. Zajímavé je uvědomění, že největším motivem člověka je zlepšení či posun! Jdete běhat. První týden to bolí, ale další týden už doběhnete dále a rychleji a posuny jsou lehce měřitelné. Ono to sice pořád bolí, ale jste rychlejší a doběhnete dále, chci tenhle pocit zase zažít. Je to měřitelné a viditelné.…aaaa proto dnes všichni běhají.

 

 Dokázali byste připustit, že je to lepší varianta?

 

Tahle změna myšlení nás totiž nenutí se pouze vyrovnat stádu, ale ukazuje nám cestu, jak vyniknout a být excelentní v tom, co nás baví. Protože to, co nás baví, tak nám přirozeně jde a jsme v tom dobří…. a naopak.

Už nějaký pátek sami se sebou žijeme a určitě máte pocit, že jste na něco lepší a na něco horší.

Jak se rozhodnout, kterému z těch pocitů věnovat energii? Já jsem před lety objevil test od společnosti Gallup.

Před 60ti lety začal výzkum, kde se jistý Donald O. Clifton ptal těch nejúspěšnějších lidí na planetě jak dosáhli svého úspěchu. Světe div se!! Nedostal, žádnou universální odpověď, ale mnoho dotázaných odpovědělo, že se prostě věnovali tomu, v čem už jsou dobří a těchto svých talentů využívali ve své práci.

Don Clifton tedy pojmenoval 34 vlastností člověka, které vlastně tvoří to interní, niterná JÁ každého z nás. A navíc vyvinul test, jak tyto talenty rozpoznat. Tento psychometrický test, který trvá cca půl hodiny vám pošle žebříček 34 talentů přímo pro vás. Velká přidaná hodnota je už jen v pojmenování pocitů, které jste doposud měli, ale najednou je máte potvrzeny a POJMENOVÁNY!

 

"To co můžete pojmenovat můžete řídit a tedy i změnit."

 

A najednou můžeme naprosto jasně rozvíjet své talenty a věnovat energii tam, kde to bude nejvíce užitečné. Problematika talentů je ale poměrně obsáhlá a je docela hodnotné si zaplatit kouče, který vám ji pomůže porozumět. Navíc si můžete zaplatit přímo MĚ. Já vás celým procesem provedu a budu hlídat vaši občas slabou disciplínu, když budete chtít?.

Jasně tenhle článek je i prodejní, ale díky desítkám (cca 170) konzultací, které mám za sebou vidím, jak pojmenování svých talentů může být užitečné a dokáže změnit lidem život.

Chtěl jsem zde odrazit své nadšení z práce, kterou dělám, protože pomáhat lidem najít svou cestu mě FAKT baví.

Zavolejte! Napište! Promluvíme si! A když ne? …tak aspoň rozvíjejte sami svůj potenciál, protože to vás udělá šťastnými.